czwartek, 23 maja 2013

Konflik serologiczny. Profilaktyka konfliktu serologicznego


Profilaktyka konfliktu serologicznego
      
Temat „profilaktyka konfliktu serologicznego” jest niezwykle istotny, ponieważ konflikt serologiczny może wystąpić w razie niezgodności antygenu D między matką  a płodem.
     
Choroba, u której podłoża leży reakcja immunologiczna pomiędzy przeciwciałami klasy IgG, wytwarzanymi przez matkę a antygenami krwinek płodu. Występuje ona w przypadku, gdy matka z układem antygenów krwi Rh (-) uczulona na antygen D, rodzi  dziecko, które posiada grupę krwi Rh(+).
Konflikt serologiczny pojawia się w momencie, gdy po raz pierwszy niewielka ilość krwi dziecka dostaje się do krwiobiegu matki. Zazwyczaj ma to miejsce dopiero w momencie porodu, gdyż krew dziecka i matki w czasie ciąży nie miesza się dzięki występowaniu między nimi bariery łożyskowej. Po przedostaniu się krwinek Rh(+) do krwiobiegu matki jej organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała (typu IgM i IgG), przeciw antygenowi D obecnemu na erytrocytach.
Przeciwciała IgG mają zdolność przenikania bariery łożyskowej, w następnych ciążach. W przypadku płodu Rh(+) przeciwciała IgG matki niszczą jego erytrocyty powodując głęboką  niedokrwistość. Powoduje to zahamowanie rozwoju płodu. Może doprowadzić do jego obumarcia a następnie poronienia.

Profilaktyka konfliktu serologicznego
Każda ciężarna przed 12 tygodniem ciąży powinna mieć oznaczony poziom przeciwciał przeciwerytrocytarnych powodujących konflikt serologiczny, a także oznaczoną grupę krwi i czynnik Rh.
Badanie na odczyn Coombsa wykonuje się u kobiet z Rh(-) w 28, 32 oraz 36 tygodniu ciąży.
Profilaktyka polega na podaniu immunoglobuliny anty-D, podczas pierwszego kontaktu kobiety Rh-ujemnej z antygenem D, podczas porodu pierwszego Rh-dodatniego dziecka.
Podanie immunoglobuliny anty-D (IgG) blokuje wytwarzanie własnych przeciwciał anty-D. Dodatkowo podana immunoglobulina anty-D wiąże się  z płodowymi krwinkami i przyspiesza ich eliminację  z krążenia matczynego, zanim spowoduje wytwarzanie przeciwciał.
Profilaktyka konfliktu serologicznego

300 mg immunoglobuliny anty-D podaje się domięśniowo w ciągu pierwszych 48 h po porodzie.

Ta dawka chroni matkę przed 20-30 ml Rh-dodatniej krwi płodu.

Stosowanie profilaktyki w czasie trwającej ciąży ( po amniopunkcji, biopsji kosmówkowej, krwawienia  z powodu poronienia zagrażającego) to podanie standardowej dawki immunoglobuliny co 12 tygodni.
  
Temat niezwykle trudny,ale czesto dostaje wiadomości z zapytaniem o konflik serologiczny, mam nadzieję,ze trochę rozjaśniłam.

                                                                         (fot. www.edziecko.pl

1 komentarz: