poniedziałek, 6 maja 2013

Kim tak właściwie jest położnica?


  Położnica to kobieta, która urodziła dziecko.  Jest  to kobieta w okresie połogu. Połogiem nazywamy  ten okres po porodzie, w czasie którego w organizmie kobiety następuje cofanie się zmian powstałych podczas ciąży i porodu. Połóg rozpoczyna się z  chwilą porodu łożyska. Procesy odnowy i gojenia trwają 6-8 tygodni. Z procesami tymi nierozerwalnie związane są dwa dalsze: rozpoczyna się czynność gruczołu piersiowego oraz powraca czynność jajników. Połóg zatem charakteryzują cztery jednocześnie przebiegające procesy :
  • Cofanie się zmian ciążowych  i porodowych.
  • Gojenie się ran porodowych.
  • Rozpoczęcie się i utrzymywanie laktacji.
  • Ponowne podjęcie czynnośći przez jajniki.
Położna środowiskowo-rodzinna sprawuje opiekę nad położnicą i noworodkiem podczas wizyt patronażowych.
   Pierwsza wizyta patronażowa powinna składać się z  niżej wymienionych elementów:
I.
1)Przedstawienie swojej osoby i możliwości kontaktu
2)Wywiad
3)Ocena środowiska-Podstawowym zadaniem położnej podczas pierwszej wizyty patronażowej jest zdobycie informacji o porodzie, jego przebiegu, ciąży, długości jej trwania oraz powikłań, które mogłyby mieć wpływa na proces porodu. Informacje zdobywa poprzez rozmowę z położnicą oraz poprzez wgląd w dokumentację medyczną- karty wypisowe ze szpitala.
4)Prowadzenie dokumentacji medycznej- odnotowanie uzyskanych danych w dokumentacji. Położna zapisuje informacje m.in.: o matce, jej wieku, kolejności ciąż, długości trwania tej ciąży, sposobu rozwiązania, o stanie noworodka i jego adaptacji do nowych warunków.
Podczas rozmowy powinna zwrócić uwagę na nastawienie położnicy do nowej sytuacji, formę przekazania przez nią informacji, na to czy akceptuje ona nową rolę rodzica, na jej wiedzę na temat zachodzących zmian w organizmie, a także na stosunek rodziny do położnicy i możliwości uzyskania od nich wsparcia.

II. W następnej części wizyty położna powinna zbadać noworodka,a następnie położnicę.
Badanie położnicy powinno zawierać:
1.Ocenę stanu ogólnego:
-tętno ( powinno być miarowe, napięte i utrzymujące się w granicach od 64 do 80 u/min ),
-ciśnienie tętnicze ( nie powinno przekraczać140/90 mmHg ),
-temperatura ( długo utrzymująca się temperatura może świadczyć o zakażeniu połogowym! ),
2.Ocenę stanu położniczego:
a) sutki
b) brodawki
c) laktacja
Należy zwrócić uwagę, że  duże znaczenie w procesie wydzielania mleka ma przestrzeganie zasad higieny i czystości rąk. Położna powinna zbadać gruczoły piersiowe po wyrażeniu zgody przez położnicę na to badanie. Większość kobiet ma problemy z karmieniem piersią, zwłaszcza w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj nie są one poważne. Mają związek z brakiem wprawy i praktyki w karmieniu .

                                                                         (fot. www.kids-portret.livejournal.com)