czwartek, 7 marca 2013

Zmiany skórne w ciąży

Ciąża powoduje szereg przemian w organizmie kobiety, które związane są z wahaniami hormonalnymi, metabolicznym i immunologicznym. Powodują wystąpienie licznych fizjologicznych zmian skórnych, mają wpływ na przebieg istniejących chorób skóry, a także odgrywają główną rolę w etiopatogenezie chorób zwanych dermatozami ciążowymi.

Dermatozy swoiste dla okresu ciąży
1. Opryszczki ciężarnych (Herpes gestationis).
2. Liszajec opryszczkowaty (Impetigo herpetiformis).
3. Swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży (Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy PUPPP).
4. Świerzbiączka ciężarnych (Prurigo of pregnancy).
5. Świąd ciężarnych (Pruritus gravidarum).
6. Grudkowe zapalenie skóry ciężarnych (Papular dermatitis of pregnancy).
7. Autoimmunologiczne progesteronowe zapalenie skóry ciężarnych (Autoimmune progesterone dermatitis of pregnancy).
8. Swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych (Pruritic folliculitis of pregnancy).
9. Rumień guzowaty ciężarnych (Erythema nodosum gravidarum).
 Opryszczki ciężarnych 
Pęcherzowe wykwity pojawiające się w II i III trymestrze ciąży.Zmiany skórne występują pod wieloma postaciami.. U większości ciężarnych pierwsze zmiany pojawiają się w okolicach pępka, a następnie  rozprzestrzeniają się na tułów i kończyny. Początkowo są to grudki obrzękowe, rumień  i wielokoliste bąble pokrzywkowe. W kolejnej fazie choroby pojawiają się pęcherzyki i pęcherze. Występowanie zmian skórnych poprzedza złe samopoczucie, gorączka, nudności, bólami głowy, uczuciem gorąca i zimna, pieczenie i świądem skóry. Poza wyżej wymienionymi objawami o rozpoznaniu choroby decyduje badanie immunopatologiczne. leczenie jest zależne od nasilenia zmian chorobowych. W postaciach łagodnych stosuje się leczenie miejscowe kremami z dodatkiem kortykosteroidów i ogólne podawanie leków przeciwhistaminowych i wapnia. W bardziej nasilonych postaciach zaleca się prednizon podawany doustnie w dawce 20-40 mg dziennie (dawkę ustala lekarz w zależności od  od stopnia nasilenia świądu i zmian skórnych).
Liszajec opryszczkowaty
Choroba rozpoczyna się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. Objawia się nawrotowymi wysiewami wykwitów drobnokrostkowych na obrzeżu zmian rumieniowych z towarzyszącymi bólami stawowymi, gorączką i napadami tężyczki. Najczęstszym umiejscowieniem zmian jest okolica pachwinowa, krocze oraz inne fałdy skórne i zgięcia stawowe. W fałdach skórnych zmiany mogą być brodawkujące. Wykwity mogą pojawiać się również w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i w przełyku.leczenie prednizolem na zlecenie lekarza oraz hospitalizacja.
 Swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży - PUPP
 PUPPP występuje najczęściej  w trzecim trymestrze ciąży, zwykle u pierwiastek. Zmiany skórne występują pod wieloma postaciami. Początkowo jako  bardzo swędzące grudki obrzękowe i wykwity pokrzywkowe. Swędzące zmiany są charakterystycznym objawem wyróżniającym tę chorobę z grona pozostałych dermatoz ciążowych . Grudki osiągają średnicę 1-2 mm, mogą być otoczone jasnymi obwódkami, blednącymi pod wpływem ucisku. Rzadziej pojawiają się wielokształtne bąble pokrzywkowe, małe pęcherzyki i nadżerki, a w przypadku rozszerzenia się zmian skórnych, toksyczne rumienie.  U 80% ciężarnych zmiany pojawiają się w miejscu występowania rozstępów na skórze podbrzusza oszczędzając okolicę okołopępkową, następnie wykwity rozprzestrzeniają się zajmując uda, pośladki i ramiona. Powikłań nie stwierdza się. W kolejnych ciążach rzadko występują nawroty choroby. PUPP nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka.

 Świerzbiączka ciężarnych

Na skórze widoczne są swędzące, zgrupowane niewielkie grudki, którym towarzyszą przeczosy (powierzchniowy, linijny ubytek w skórze wcześniej  niezmienionej. Przeczos powstaje w wyniku mechanicznych urazów takich jak np. drapanie) i  strupy. Zmiany zwykle występują na wyprostnych powierzchniach kończyn oraz w górnej części tułowia. Objawy w obrębie  narządów nie występują. Wysypka mija szybko po porodzie, pozostawiając przebarwienia.dermatoza nie stwarza zagrożenia dla matki i dziecka 
Świąd ciężarnych
Dermatoza pojawiająca się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży i nawracająca w kolejnych ciążach. U niektórych ciężarnych świąd o niewielkim nasileniu pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży. Następnie, między 6-9 miesiącem ciąży, świąd zdecydowanie się nasila i w tym czasie dołączają się pozostałe objawy cholestazy ciążowej. Choroba nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka. Po porodzie zmiany ustępują w ciągu 7-14 dni.
Choroba może występować w postaci łagodnej albo ciężkiej. Łagodna  przebiega pod postacią uogólnionego świądu, bez zmian skórnych. W bardziej rozwiniętych  przypadkach na skórze brzucha występują przeczosy. Nie obserwuje się żółtaczki, a wskaźniki wątrobowe są prawidłowe.
W ciężkich przypadkach, oprócz bardziej nasilonego świądu, pojawia się żółtaczka. Poziom bilirubiny jest podwyższony, a aktywność AspAT i ALAT wzrasta dwu-, trzykrotnie powyżej normy.  Ze względu na nieprawidłowe wchłanianie tłuszczy dochodzi do spadku masy ciała ciężarnych i do niedoborów witaminy K
Choroba zazwyczaj przebiega łagodnie i rokowanie dla matki i dziecka jest pomyślne. Z drugiej jednak strony.

Następne posty  będą dotyczyć zmian barwnikowych, naczyniowych,zmian przydatków skóry, a także pielęgnacji w okresie ciąży, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w okresie ciąży a także kosmetyków dla kobiet w ciąży. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz