środa, 3 kwietnia 2013

Opieka położnicza w ciąży



W tym poście chciałabym omówić jak powinna wyglądać opieka położnicza w czasie ciąży.

                                                         Częstość wizyt u ginekologa
I trymestr:  co 4 tygodnie
II trymestr:  co 3 tygodnie
III trymestr:  co 2 tygodnie
po terminie porodu:  codziennie lub co drugi dzień

                                       PIERWSZA WIZYTA KONTROLNA
 do 10 tygodnia ciąćy  (7 – 8 tydzień ciąży)
§  Określenie terminu porodu
§   Badanie ogólne i podmiotowe
§   Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
§   Badanie we wzierniku i zestawione
§   Ocena pH wydzieliny pochwowej
§   Badanie cytologiczne
§   Badanie piersi
§   Określenie wzrostu i masy ciała
§   Ocena ryzyka ciążowego
§   Kształtowanie zdrowego trybu życia

Badania obowiązkowe:
  •  grupa krwi i Rh  
  • przeciwciała odpornościowe
  • morfologia krwi
  •  badanie ogólne moczu
  •  stężenie glukozy na czczo
  •  VDRL
Badania zalecane:
  •    konsultacja lekarza stomatologa
  •    badanie w kierunku HIV, HCV,
  •   Toxo (IgM, IgG),
  •    różyczki
Kiedy najlepiej udać się do ginekologa,aby potwierdzić ciążę? Jak najszybciej!!! Najważniejsze jest także aby zrezygnować ze wszelkiego rodzaju używek. W trakcie zbierania wywiadu należy poinformować ginekologa o swoim aktualnym  stanie zdrowia, a także o przebytych chorobach.
                                                                         (fot. www.dzieci.pl)

Paciorkowiec w ciąży


Badanie na obecność paciorkowca w czasie ciąży niestety jest bardzo często pomijane. Posiew z pochwy  na obecność Streptococcus agalactiae należy wykonać w III trymestrze, najlepiej pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. W przypadku gdy nie dostaniemy skierowania na badanie od lekarza, wykonajmy je na własny koszt, nie jest to mały wydatek - około 60 zł, ale warto je wykonać w końcu chodzi o zdrowie naszego maleństwa! 

W przypadku stwierdzenia nosicielstwa S. agalactiae lekarz prowadzący ciążę powinien wpisać do karty ciąży informację o tym (powinien także wpisać wynik oznaczenia lekowrażliwości) oraz proponowaną profilaktykę okołoporodową (chodzi o dobór antybiotyku).  
Profilaktykę należy również zastosować  w następujących sytuacjach:
- wynik badania mikrobiologicznego jest ujemny, ale w wywiadzie pacjentka podaje wystąpienie zakażenia okołoporodowego S. agalactiae u któregoś z poprzednich dzieci;
- wynik badania mikrobiologicznego jest ujemny, ale wcześniej w obecnej ciąży stwierdzono obecność S. agalactiae w moczu.
Profilaktykę należy rozpocząć niezwłocznie po przyjęciu do szpitala, ponieważ wczesne działania zwiększą skuteczność ochrony dziecka przed zakażeniem. zalecanym lekiem jest penicylina G podawana dożylnie w pierwszej dawce wynoszącej 5 mln jednostek, a następnie 2,5 mln jednostek co 4 godziny aż do porodu. Dopuszczalne jest zastąpienie jej ampicyliną w pierwszej dawce dożylnej 2 g i potem 1 g co 4 godziny dożylnie aż do porodu.

Dzieci kobiet, u których zastosowano okołoporodową profilaktykę antybiotykową w kierunku GBS, powinny być zawsze poddane obserwacji przez co najmniej 24 godziny. Noworodki, u których pojawią się oznaki zakażenia, powinny zostać poddane pełnej diagnostyce w kierunku zakażenia GBS (materiał mikrobiologiczny pobiera się z pępka i ucha) i leczone farmaceutyczne, np. ampicyliną.  
Noworodki o dojrzałości powyżej 34 ty­godnia ciąży, bez objawów klinicznych ­zakażenia, których matki otrzymały profilaktykę okołoporodową na minimum 4 godziny przed urodzeniem dziecka.
Należy prowadzić jedynie obserwację dziecka na oddziale przez 24–48 godzin, bez wykonywania badań dodatkowych, mających na celu wykluczenie zakażenia GBS. Jeżeli w tym okresie nie będzie objawów, to należy dziecko wypisać do domu1.
Noworodki o dojrzałości powyżej 34 tygodnia ciąży, bez objawów klinicznych ­zakażenia, których matki otrzymały profilaktykę okołoporodową w okresie krótszym niż 4 godziny przed urodzeniem ­dziecka.
Jeżeli nie występują objawy kliniczne infekcji, to należy prowadzić obserwację dziecka przez 24–48 godzin oraz zaleca się wykonanie badania stężenia CRP w surowicy krwi: 2–3 × co 12 godzin. Można też przeprowadzić rutynowe badanie morfologii krwi, badania mikrobiologiczne krwi nie jest konieczne. Jeżeli wyniki badań są prawidłowe i brak objawów klinicznych, można dziecko wypisać do domu.
Jeżeli w czasie obserwacji wystąpią objawy kliniczne infekcji to należy:
- wykonać badanie mikrobiologiczne krwi;
- rozpocząć antybiotykoterapię empiryczną – lek z grupy penicylin (np. ampicylina) w skojarzeniu z aminoglikozydem – którą należy kontynuować i ewentualnie modyfikować w zależności od stanu klinicznego noworodka i wyników badań.
Noworodki o dojrzałości poniżej 35 tygodnia ciąży, niezależnie od zastosowania profilaktyki śródporodowej u matki.
Jeżeli nie występują objawy kliniczne infekcji, to należy prowadzić obserwację dziecka przez 24–48 godzin oraz zalecane jest wykonanie badania stężenia CRP w surowicy krwi: 2–3 × co 12 godzin. Można też przeprowadzić rutynowe badanie morfologii krwi. Jeżeli występują objawy niewydolności oddechowej (zespół zaburzeń oddechowych – ZZO) to należy wykonać badanie mikrobiologiczne krwi oraz rozpocząć antybiotykoterapię empiryczną lekiem z grupy penicylin (np. ampicylina). 

Powyzsze informacje pochodza ze strony: http://www.zakazenia.org.pl/index.php?okno=7&id=466&art_type=24

Zachecam rowniez do przeczytania  http://paciorkowiec.pl/index2.html

Prawda jest taka,ze na blok porodowy trafia wiele kobiet z GBS +,czyli obecnoscia  paciorkowca, jednak tylko u kilku procent z tych kobiet dochodzi do powiklan u dziecka. Chodź powikłania moga byc poważne, zdarzają się naprawdę rzadko. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, wykonanie testu, a następnie stosowanie antybiotykoterapii w okresie przed - , około-  i poporodowym.


                                                                                         ( fot. www.paciorkowiec.pl)