sobota, 9 marca 2013

Zmiany skórne - zmiany barwnikowe

                                                                    Zmiany barwnikowe

W okresie ciąży wzrasta ilość barwnika, zarówno w skórze jak i w błonach śluzowych.Spowodowane jest to rozregulowaniem dotyczącym ilości estrogenów w stosunku do progesteronu. A także zwiększoną wrażliwością skóry na światło słoneczne.
Wzmożona pigmentacja objawia się  głównie na brodawkach sutkowych, na skórze w okolicach pępka. Ciemnieją doły pachowe oraz narządy płciowe, zwłaszcza śluzówka sromu która może przybrać zabarwienie niebiesko-fioletowe.

Na twarzy ciężarnej mogą pojawiać się przebarwienia takie jak: piegi, znamiona czy nieregularne plamy zwane ostudą ciężarnych.

Ostuda ciężarnych zwana również - melasma to przebarwienie skóry związane z nieprawidłowościami w obrębie procesów wytwarzania i rozkładania melaniny w naskórku. Powoduje to,że barwnik jest nierównomiernie rozprowadzany i na powierzchni skóry widoczne są nieestetyczne plamy. Ostuda nazywana jest maską ciąży, ponieważ przejawia się nieregularnymi brązowymi plamami na policzkach, czole, skroniach i wokół ust, co wygląda jak maska.Rozmieszczenie tych zmian może przypominać kształtem skrzydła motyla, okulary lub wąsy. Dotyka głównie kobiety o ciemnej karnacji.
Aby zmniejszyć nasilenie  należy unikać światła słonecznego. Należy używać kremu z filtrem UV o faktorze 50+ i smarować przed każdą ekspozycją na słońce.