poniedziałek, 25 lutego 2013

Prawdopodobne objawy ciąży:

                                             
  • powiększenie brzucha;
  • zmiany w obrębie szyjki macicy;
  • dodatni wynik próby ciążowej.
Powiększenie brzucha
Rozpoczyna się w 12- 14 tygodniu ciąży  i spowodowane jest zwolnieniem perystaltyki i przemieszczenia jelit  przez ciężarną macicę.

Zmiany w obrębie szyjki macicy
Macica powiększa się i rozpulchnia. W pierwszych 6-8 tygodniach ciąży ściany pochwy i powierzchnia części pochwowej szyjki macicy stają się purpurowe.

Dodatni wynik próby ciążowej
Test pozwalający wykryć  produkowaną przez trofoblast gonadotropinę kosmówkową (hCG), której pojawienie się świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego (blastocysty) w błonie śluzowej macicy. Do zagnieżdżenia trofoblastu dochodzi w 7 dniu od zapłodnienia  od tego momentu poziom hCG wzrasta aż do 2 - 3 miesiąca ciąży po czym zaczyna spadać, aż do momentu porodu.

Pewne objawy ciąży:
  • wysłuchanie czynności serca płodu;
  •  wyczucie ruchów  płodu;
  • wizualizacja płodu w badaniu ultrasonograficznym.
W badaniu USG  zarodek zaczyna być widoczny 5 tygodni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki (lub 3 tygodnie po zapłodnieniu. Wcześniej  na ekranie ultrasonografu można dostrzec  i zmierzyć pęcherzyk płodowy . Jest on widoczny kilka dni po implantacji.

W przypadku podejrzenia ciąży należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa, tylko w ten sposób możemy ją potwierdzić.
Testy ciążowe mają też wyższą wiarygodność, jeśli są wykonane w pierwszym dniu planowanej miesiączki. Najlepiej zrobić je rano, gdyż poranny mocz zawiera największą ilość hormonu hCG. 





Rozpoznanie ciąży

                                       

Ciąże możemy rozpoznać na podstawie obecności objawów przypuszczalnych, prawdopodobnych i pewnych.
Objawy przypuszczalne to :
  • brak miesiączki;
  • nudności z wymiotami lub bez wymiotów;
  • powiększenei piersi;
  • zaburzenia w oddawaniu moczu;
  • zmęczenie;
  • ruchy płodu.
Brak miesiączki
Oprócz ciąży   może być spowodowany zaburzeniami owulacji, chorobami przewlekłymi, stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych oraz przedwczesnym zahamowaniem czynności jajników.
U niektórych ciężarnych krwawienie menstruacyjne może występować cyklicznie w czasie I trymestru

Piersi
Większość kobiet stwierdza u siebie na początku ciaży  powiększenie piersi , guzkowate zgrubienia , wzmożoną tkliwość a także świąd brodawek. zwiększa się pigmentacja oraz rozmiar brodawek

Nudności i wymioty
O tej przypadłości będzie odrębny post więc pokrótce: zwykle występują rano i utrzymują się kilka godzin w  ciągu dnia, u niektórych kobiet występują w nocy.

Zaburzenia w oddawaniu moczu
Spowodowane powiększeniem się macicy i zmianami w ukrwieniu narządów miednicy mniejszej

Zmęczenie
Zmęczenie, senność oraz omdlenia są wczesnymi objawami ciąży i w II trymestrze zwykle ustępują.

Ruchy płodu
Późno występujący objaw. Wieloródki, czyli kobiety które już rodziły  zaczynają odczuwać ruchy wcześniej, bo już w 16-18 tygodniu ciąży, natomiast pierworódki, czyli kobiety, które nie rodziły zaczynają odczuwać ruchy koło 20 tygodnia.
Ruchy dziecka są określane jako ,, bąbelki" , ,,trzepotanie" lub jako ruchy podobne do ruchów perystaltycznych jelit.




Witajcie:)




Nad pisaniem bloga zastanawiałam się już od dłuższego czasu. Ciąża i poród bez wątpienia jest cudownym okresem w życiu każdej kobiety,ale także i bardzo kłopotliwym. Jeszcze jako studentka położnictwa dostawałam wiele wiadomości z pytaniami dotyczącymi tej dziedziny. Niektóre anonimowe  o możliwość bycia w ciąży, inne dotyczące jej przebiegu  lub pielęgnacji noworodka. Choć w internecie jest mnóstwo informacji na ten temat, wiele jest błędnych lub niekompletnych. Na moim blogu będę starała się publikować posty  pisane na podstawie aktualnych książek z dziedziny położnictwa i ginekologii, rozporządzeń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz wiedzy uzyskanej na konferencjach, a także zdobytego doświadczenia.

Chciałabym,aby ten blog w jakikolwiek sposób pomógł wszystkim ciężarnym i świeżo upieczonym mamusiom;)